baśń dla dorosłych
KSIĄŻKI

“NIEDŹWIEDŹ I SŁOWIK” – genialna, mroczna baśń dla dorosłych.

Kupiłam – bo ma okładkę, która przyciąga jak magnes. Zachwycającą, cudownie kolorową niczym ilustracje z książek dla dzieci.

Ewentualna treść, była rzeczą drugorzędną 🙂 urzekł mnie obraz.

Poza tym byłam przekonana, że jednak, ta genialna okładka będzie zapowiedzią dobrej powieści i nie pomyliłam się ani trochę.

Zaczęłam czytać i nie mogłam przestać – bo znalazłam się w miejscu magicznym.

Dawno, dawno, temu na dalekiej Rusi, w miejscu i czasie bardzo nam odległym.

Była zima – lecz nie taka zwyczajna, dobrze nam dziś znana a raczej ta z gatunku ” Gry o tron” czyli taka, która potrafi zabić. W tej właśnie chłodnej i mrocznej scenerii poznajemy Wasię – małą dziewczynkę o niezwykłych mocach, jej opętaną przez demony macochę, surowego ojca i kochających braci. Poza tym mamy jeszcze dobrotliwą nianię, podstępnego popa i całe mnóstwo demonów, czartów, nocnych zjaw i sił nieczystych, z którymi przyjdzie się mierzyć małej bohaterce.

Opowieść jest niezwykła. Po pierwsze dlatego, że odbiera się ją absolutnie wszystkimi zmysłami.

Z pewnością, poczujecie więc przejmujący chłód i lodowatą obecność Króla Moroza, usłyszycie wiatr świszczący pod strzechami wiejskich chat i nie jeden złowieszczy, czarci chichot. Poczujecie też upiorny smród, dosiądziecie najszybszych i najzwinniejszych koni, wejdziecie do cerkwi i będziecie ucztować u Wielkiego Księcia Moskiewskiego. Jednym słowem. Bajka.

Po drugie, historia ta przypomina mi coś, co pewnie każdy z nas doskonale pamięta z dzieciństwa.

Jedyne, niepowtarzalne i strasznie straszne –  ” Baśnie narodów ZSRR ” 🙂 🙂 🙂

Jeśli są tu młodsi czytelnicy, to odsyłam do lektury. Nawet jeśli macie teraz naście lat i jesteście wyznawcami ” Gry o tron ” albo ” Vikingów” – to wierzcie –  nie będziecie rozczarowani bowiem, radzieccy bajkopisarze naprawdę mieli nie byle jaką fantazję – ja bałam się okrutnie, a jednocześnie były to moje najulubieńsze baśnie, które do dziś znam na pamięć.

Historia Wasi też opiera się na rosyjskich wierzeniach i legendach, może dlatego jest tak przejmująca, ciekawa i doskonała w odbiorze dla czytelnika.

Zatem polecam Wam, bez najmniejszego wahania.

Może akurat Ci się spodoba...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *