POPKULTURA

RUCHOME PIASKI

O ” Ruchomych piaskach ” mówiło się dużo, na długo przed premierą. Pierwszy, szwedzki serial Netflixa w klimacie nordic noir, nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Malin Perrson Giolito a wyreżyserowany prze Camillę Ahlgren.

Jako absolutna fanka ” Mostu nad Sundem” nie mogłam tego przegapić, choć nie ukrywam, że początkowo podchodziłam do niego nieco sceptycznie. Z jednej strony, każdy szanujący się fan seriali wie, że skandynawski kryminał równa się niezawodna rozrywka z górnej półki,  z drugiej – miałam jednak obawy, że będzie trącił hiszpańskim Elite a tego bym nie zniosła :).

Ale wiecie, co? Nie trącił niczym ( ! ), co wiedziałam do tej pory – bo serialem młodzieżowym jest tylko w teorii. W praktyce, to dojrzały obraz, który z pewnością przekona, każdego dorosłego widza.

Wszystko zaczyna się pewnego, słonecznego poranka w elitarnej szkole w Djurshol – bogatej dzielnicy Sztokholmu. Oko kamery niespiesznie przesuwa się po ciałach ofiar, przemyka po pomieszczeniu i w końcu zatrzymuje się na twarzy Mai Norberg. Jedynej ocalałej. Pozornie wiemy więc, co się wydarzyło. Jest zbrodnia, są ofiary i potencjalna morderczyni. Jednak, czy na pewno to właśnie Maia jest sprawczynią tego masowego mordu?

Co tak na prawdę wydarzyło się tamtego ranka? Odpowiedzi będziecie szukać przez wszystkich sześć odcinków. Choć jestem przekonana, że z każdym kolejnym, tych trudnych pytań będzie więcej, bo to zdecydowanie wielowątkowa, niezwykle wciągająca historia.

Fabuła toczy się dwutorowo. Maia zostaje aresztowana  i oskarżona o zabójstwo, więc w czasie teraźniejszym jesteśmy świadkami jej długotrwałego pobytu w areszcie, wielogodzinnych przesłuchań i w końcu procesu. Retrospekcja zaś, obejmuje kilka miesięcy przed samą tragedią. Cofamy się w czasie, by powoli odkrywać zakryte – by poznać lepiej samą Maię, jej przyjaciół i bliskich, i tę najbardziej istotną dla całej historii, relację z Sebastianem. To właśnie znajomość tych dwojga, ich  miłość i fascynacja będzie kluczem do rozwiązania zagadki.

Odcinek po odcinku, zaczną odsłaniać się kolejne, ważne wątki, które będą Was zwodzić, uwodzić, zadziwiać i przerażać. Będziecie bawić się na najgorętszych imprezach w Sztokholmie, pływać ogromnym jachtem, pić szampana na śniadanie i kibicować pierwszej miłości. Będziecie świadkami obojętności rodziców względem swoich dzieci. Będziecie patrzeć jak ojciec katuje syna, jak wielki sukces i olbrzymie pieniądze odbierają zdolność kochania. Będziecie obserwować jak ten brak miłości pozbawia człowieczeństwa. W końcu, będziecie patrzeć w oczy mordercy.

Ten serial nie jest arcydziełem, ale! przyjemnie się go smakuje. Idealnie zbudowane napięcie, genialne przenikanie wątków, a do tego świetna Hanna Ardehn w roli Mai, która dawkuje emocje tak, że do ostatniej sceny nie będziecie mieć najmniejszego pojęcia, czy to faktycznie ona, jest winna śmierci swoich przyjaciół.

Zdecydowanie polecam Waszej uwadze.

 

 

 

 

 

 

Może akurat Ci się spodoba...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *