sprawdź to
ROZRYWKA

SPRAWDŹ TO #1

Mój serdeczny przyjaciel zwykł mawiać – Nowy Rok – Nowa Ja.

By zatem podtrzymać tę noworoczną tradycję, uruchamiam całkiem nowy, tygodniowy cykl #SprawdźTo , w którym będę pisać o tym, co ciekawego będzie działo się w kulturze w najbliższym czasie. O premierach kinowych i teatralnych, o nowościach na Netflixie, o książkach, płytach, wystawach i wszystkich innych kulturalnych zjawiskach wartych Waszej uwagi. Plan jest taki, że posty będą ukazywały się w czwartki – najpóźniej w piątki rano, w każdym razie – przed weekendem. Oczywiście będą też propozycje dla młodych i najmłodszych. Dziś przed Wami część pierwsza 🙂

Na pierwszy ogień idą dzisiejsze premiery kinowe.

Vice – historia zwykłego, waszyngtońskiego biurokraty Dicka Cheney’a, który został vice prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednym z najpotężniejszych ludzi za czasów prezydentury Georg’a W. Busha, którego decyzje nie raz wstrząsały światem. Genialne role Christiana Bale’a i Amy Adams. Jeśli jesteście fanami House of cards to nie będziecie rozczarowani, ba może nawet coś Wam urwie z wrażenia.

 Powrót Bena – trudny film. Kolejna tuż, po Moim pięknym synu, historia o rodzicu, któremu narkotyki odebrały dziecko. Ze świetną Julią Roberts w roli matki tytułowego Bena. Ja ostatnio, źle znoszę takie filmy ale myślę, że jednak warto.

Underdog  – nie bardzo kumam MMA, to raczej obca materia ale Underdog to film, który opowiada o człowieku. O tym jak spada się z wysoka i traci wszystko. O tym, jak znajduje się miłość, która przywraca nadzieję. W końcu, o niezwykle trudnym  powrocie na szczyt. Eryk Lubos – co tu dużo mówić – znów daje radę, do tego świetna Popławska i bardzo dobra muzyka. Warto.

Teraz coś dla najmłodszych, choć nie wyłącznie –  bo wierzę, że są tu oprócz mnie jacyś inni fani Ralpha Demolki. Tym razem, Wandelopa i Ralph będą poszukiwali części zamiennej, która może uratować grę Wandelopy. Nasi bohaterowie z salonu gier przeniosą się wprost to zupełnie nieznanego im miejsca – do Intrnetu. Czy ten ostatni przeżyje spotkanie z Ralphem Demolką? Sprawdzajcie w kinach, od dziś. Ralph Demolka w Internecie.

Jeśli jesteśmy w temacie kina dla dzieci, to bez cienia wątpliwości polecam Poranki Rodzinne w Kinie Muranów. Zawsze jest fajnie. W najbliższą sobotę Wiking Tappi – zestaw krótkich filmów o pozornie tylko groźnym wikingu, który wraz z przyjaciółmi opiekuje się Szepczącym Lasem. 12 stycznia, godzina 11:00, bilet kosztuje 15 zł.

Z kina, na chwil kilka przenosimy się do teatru.

15 stycznia w Teatrze Polonia w Warszawie premiera spektaklu    ” Wania, Sonia, Masza i Spike ” historia rodzeństwa, które niespodziewanie spotyka się po latach w rodzinnym domu w Pensylwanii. Gabinet osobliwości – Wania, który jest gejem, jego wiecznie rozżalona, adoptowana siostra Sonia i najstarsza Masza, gwiazda filmowa, która od lat zapewnia byt i utrzymanie pozostałej dwójce. Do tego gosposia Kasandra, której dziwnych przepowiedni nikt nie słucha a jednak dość często się spełniają i Spike – młody kochanek nie tak znowu najmłodszej już Maszy. Mieszanka wybuchowa. Inteligentny humor. Jak zawsze u Jandy. Pamiętajcie tylko, że pokaz w dniu premiery jest zamknięty, bilety możecie kupić na pokaz przedpremierowy 14 stycznia lub w kolejnych dniach po premierze.

Pozostając w Warszawie, mam jeszcze dwie propozycje na weekend. W sobotę,12 stycznia w Muzeum Drukarstwa będziecie mogli zaprojektować i wydrukować swój własny plakat filmowy. Zajęcia poprzedzone będą krótkim wykładem o historii plakatu. Spotkanie zaczyna się o 12:00, wstęp 10 zł. Tego samego dnia w Muzeum Warszawy spotkanie z cyklu Twórcza rzeczywistość. Dedykowane rodzicom z dziećmi. Najmłodsi będą projektować i wykonywać maski karnawałowe. Spotkania są dwa – o 12:00 i 15:00, wstęp 10 zł, na oba wydarzenia trzeba zapisać się telefonicznie lub mailowo bo liczba miejsc jest ograniczona.

Na koniec bardzo fajna propozycja dla wszystkich entuzjastów mody, wszelkich szafiarzy i szafiarek oraz innych szanujących się modowych blogerów 😉 We wtorek, 15 stycznia w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Lekcje dla dorosłych. Magda Schuster będzie opowiadać O modzie i historii ubioru. Gdybym tylko znalazła sposób na szybka teleportację to z pewnością bym się pojawiła, arcyciekawy temat. Lekcja zaczyna się o 17:00 w Gmachu Głównym a wstęp jest wolny.

Ach! Zapomniałabym.

W środę, 16 stycznia premiera najnowszej powieści Jorna Liera Horsta – ” Kod Katriny” – czyli coś dla fanów kryminałów. Jestem tego bardzo ciekawa, bo facet rzeczywiście jest mistrzem gatunku i pisze świetnie. ” Kod Katriny” będzie powrotem do sprawy pewnego zaginięcia sprzed ponad dwudziestu lat. William Wisting będzie musiał połączyć siły z Adrianem Stillerem – młodym komisarzem z Kripos, ponieważ dawne zniknięcie Katriny będzie miało bezpośredni związek z inną cold case prowadzoną przez Stillera. Brzmi dobrze więc z pewnością przeczytam.

I jeszcze jedno!

Styczniowe premiery Netflixa.

W tym tygodniu dwa tytuły, choć w rzeczywistości tych premier jest pewnie ze trzydzieści. Ja wybrałam, piąty sezon Grace&Frankie czyli świetny komediodramat z Jane Fonda i Lily Tomlin w rolach głównych. To historia dwóch dojrzałych kobiet, które znają się całe życie a jednak z powodu znacznych różnic charakteru nigdy nie potrafiły się ze sobą zaprzyjaźnić. Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy mężowie obu pań pewnego letniego wieczoru, wyznają że kochają się od lat i zamierzają się pobrać. Ten zaskakujący news wywołuje lawinę fortunnych i mniej fortunnych zdarzeń, i sprawia, że Grace i Frankie , dotychczas tak bardzo sobie obce, zaczyna łączyć fantastyczna kobieca przyjaźń. W kolejnych sezonach będą wspólnie gasić rodzinne pożary i ratować swoich mężów z opałów. Będą się zakochiwać, palić zioło na plaży i w końcu prowadzić wspólny biznes. Dla mnie bomba. Jeden z moich ulubionych seriali komediowych. Premiera w następny piątek.

Drugi tytuł to coś zupełnie na poważnie. Serial na podstawie powieści Amira Gutfreunda, ogłoszony najlepszym serialem roku podczas Canneseries 2018 – When heroes fly. To historia czwórki izraelskich przyjaciół. Weteranów, którzy przed laty rozstali się w zdecydowanie mało przyjemnych okolicznościach a teraz spotykali się ponownie by wspólnie odnaleźć Yaeli – dziewczynę, która w jakiś sposób była ważna dla każdego z nich, a którą przed laty uznano za zmarłą. Ślad za nią prowadzi do Kolumbii i to właśnie od Bogoty Aviv, Dubi, Himmler i Benda rozpoczną poszukiwania, potem akcja przeniesie się do południowoamerykańskiej dżungli. Premiera była wczoraj.

Tyle na dziś. W przyszłym tygodniu, oprócz bieżących premier napiszę też o tym, co ciekawego będzie można zrobić i zobaczyć w ferie w całej Polsce. A tymczasem, życzę Wam udanego weekendu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *